http://akcakoy.com/uploads/resimler/buyuk/9261555-g0901.jpg

Son Eklenen Albümler
  • Kamera Yardım
  • Portre
  • Açılıştan Kareler
  • Köyümüzden Kareler
  • Su Şebeke
Etkinlik Takvimi
E-Bülten
Faydalı Bağlantılar

trabzon ilaçlama firması

Yakup Kalaycıyı Kaybettik

Dumankaya Mahallemizden Zekeriya oğlu Yakup KALAYCI vefat etti. Cenazesi bugün (11.04.2016) öğle namazını müteakip Dumankaya Yeni Cami yanında kılınacak cenaze namazından sonra aile kabristanlığında defnedilecektir.

Erken yaşta aramızdan ayrılan kardeşimize Allah'tan rahmet,  yakınlarına, bütün sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Kardeşleri: İlyas KALAYCI, Halil KALAYCI, Muhsin KALAYCI

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir Yeteneğide Mezara Gönderdik. Tebrikler Trabzon, Tebrikler Adalet...

Yaşını tam bilmiyorum ama tahminim benden 3-5 yaş (50) büyüktür.

Yıllar önce başlar Yakup Kalaycının pardon Ofli Hocanın hikayesi. Haksızlığa karşı içindeki adalatesizliğe, geri kalmışlığa açmış olduğu savaş. O bile ününün nereye kadar yayılacağını bilmeden. 

Yakup Kalaycı, vaktiyle Trabzon Belediyesi Bando ve Mehteran Takımı'nda trombon çalarak hayatını kazanan kendi halinde bir müzisyendi. Çocukluğunda din adamlarının yanında bulunmuş, Oflu imamların rahle-i tedrisinden geçmiş. Ama müzik merakı yüzünden o çevrelerden ayrılıp başka bir aleme doğru yol almış.

Her şey bundan 20 li yaşlarında bir muhabbet sırasında başlar. Dini çevrelerde yetiştiği için vaaz tarzını iyi bilen Yakup Kalaycı, arkadaşlarına daha sonra Oflu Hoca diye anılacak olan taklitler yapmaya başlar. Kalaycı'nın Hocası sinirli, küfürbaz ve para canlısı bir tip. 

Taklitler zenginleşerek sürdükçe Kalaycı da muhabbet sofralarının aranılır adamı haline gelir. Arkadaşları yanlarında getirdikleri bir kayıt cihazıyla Hoca taklitlerini başka mahallelere ve şehirlere taşıdıkça Kalaycı'nın şöhreti artar. Bir arkadaşının ısrarıyla elden ele ve parça parça dolaşan kaseti birleştirmeye karar verir, ortaya bir Ofli Hoca kaseti çıkarır. Kaset kısa zamanda yüzbinler satmaya başlayınca olay çığırından çıkar. 

Önceleri gizli tutulan kimliği ortaya çıkınca belediye bandosundaki işinden olur. Tam belediyenin kanal inşaatlarında iş bulduğu vakit Trabzon Savcılığı hakkında dava açar, 5 ay hapis cezası alır (1999). Karar para cezasına dönüştürülünce hapisten kurtulur ama bando ve mehterandaki işine dönemez. Başına gelenler bununla da kalmaz. Yolu kesilir, defalarca ölümle tehdit edilir ve birkaç kere de sıkı dayak yer. Trabzon'u terketmesini söylerler ama o ‘‘burası benim memleketim, öldürseniz de bir yere gitmem’’ diyerek direnir. Üstelik doldurduğu kasetten hiç gelir elde edemez, bir takım uyanıklar tarafından dolandırılır. 

Sonraları kaset firmalarından teklif alır ama sütten ağzı yandığı için bu işe girmez. Trabzon Belediyesi yetkilileri Yakup Kalaycı'ya acıyarak onu kanalizasyon işinden alıp park ve bahçeler bölümünde görevlendirmiş. İlgili birimin müdürüne, ‘‘bu kadar yetenekli bir adamı neden bando bölüğüne geri göndermiyorsunuz?’’ diye sorduğumuzda aldığımız cevap ilginçti: ‘‘Dediğiniz gibi çok yetenekli. Şimdi biz ona 40 dönüm bir parkın bekçiliğini ve bakım görevini verdik. Kısa zamanda bu alanda ihtisas sahibi oldu. Bandodan istiyorlar ama yerine yetişmiş eleman bulamadığımız için burada tutuyoruz!’’

Şimdi geriye bir bakalım. Böylesine bir yeteneği önemli bir konuma getirmek yerine, kanalizasyona sürdünüz. Tebrikler Trabzonum. Sanırım çok şimdi mutlusunuzdur. 

Halil UZUN

Yazının bir kısmı alıntıdır: Ersin KALKAN